Ona koja mjeri

Veljko Popović

3D animacija

godina: 2008

format: Digital Betacam
trajanje: 6'40"

produkcija: Kenges
distribucija: Bonobostudio

MAYA - korijen riječi "ma": mjeriti, ograničavati, oblikovati Maya ("ona koja mjeri"): obmanjivačka, varljiva sila svijeta

DOWNLOAD PDF

Više o filmu

scenarij, režija, dizajn: Veljko Popović
glavni animator: Marin Kovačić
glavni modeler, voditelj odjela za 3D modeliranje: Milivoj Popović
glazba i oblikovanje zvuka: Hrvoje Štefotić
rendering, compositing: Lemonade3d Studio
supervizor: Simon Bogojević Narath
izvršna producentica: Vanja Andrijević
producenti: Ivan Ratković, Lado Skorin

Jesmo li uistinu slobodni?
Jesu li naše želje uistinu naše ili su nametnute patvorine društva u kojem živimo?
Pitanje koje ovaj film postavlja jest: jesmo li robovi kulture i društva u kojem smo rođeni ili ipak postoji šansa za bijeg?

Veljko Popović (1979) diplomirao je 2003. godine na Slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Od 1998. godine profesionalno se bavi računalnom grafikom. Suosnivač je studija za 2D i 3D grafiku i animaciju Lemonade3d, koji je kasnije postao Prime Render Studios. Od 2012. godine stalno je zaposlen na Umjetničkoj akademiji u Splitu gdje predaje animaciju. Popovićevi filmovi prikazivani su i nagrađivani na brojnim svjetskim festivalima uključujući Annecy, Animafest, Clermont-Ferrand, Aspen, Hiroshimu, Leeds, Stuttgart itd. Bio je član žirija na brojnim filmskim festivalima.

Filmografija
Dislokacije (2020), Biciklisti (2018), Planemo (2016), Otac (2012), Dove sei, amor mio (2011), Moj put (koautor sa S. Junakovićem, 2010), Ona koja mjeri (2008)

Nagrade

  • Nagrada za najboljeg debitanta / Nagrada za najbolju glazbu (Dani hrvatskog filma 2008)
  • Posebno priznanje (Animafest – Svjetski festival animiranog filma, Zagreb 2008)
  • Nagrada FIPRESCI (International Animated Film Festival, Annecy 2008)
  • Nagrada za najbolji animirani film, Kratkofil, Banja Luka 2008
  • Nagrada za najbolji film u domaćoj konkurenciji (Tabor Film Festival 2008)
  • Grand Prix i nagrada Nassos Vakalis (Balkanima 2008)
  • Diploma (Tindirindis, Vilnius 2008)
  • Grand Prix (Dan hrvatske animacije 2008)
  • Nagrada Metropolis (ZEMOS98, Sevilla 2009)
  • Nagrada "Animated Eye" za najbolji animirani film (Aspen Shortsfest, 2009)
  • Posebno priznanje (ReAnimacja, Lodz 2009)
  • Najbolji debitantski film ( TOFUZI International Festival of Animated Films, Batumi, Gruzija 2009)

Festivali +

Dani hrvatskog filma, Zagreb (25/3-30/3/2008)
Nemo Festival, Paris, France (10/4-20/4/2008)
Animafest - Svjetski festival animiranog filma, Zagreb (31/5-5/6/2008)
International Animated Film Festival, Annecy, France (9/6-14/6/2008)
Kratkofil, Banja Luka, Bosnia and Herzegovina (11/6-15/6/2008)
Tabor Film Festival, Desinić, Hrvatska(11/7-19/7/2008)
Expresion en Corto, San Miguel de Allende / Guantajuato, Mexico (18/7-27/7/2008)
European Film Festival Palic, Subotica, Serbia (19/7-25/7/2008)
Pula Film Festival, Hrvatska(19/7-26/7/2008)
Motovun Film Festival, Hrvatska(28/7-1/8/2008)
Countryside Documentary and Animated Film Festival, Cyprus (30/7-3/8/2008)
International Short and Animated Film Festival Open Cinema, Saint Petersburg (8/8-17/8/2008)
Sarajevo Film Festival (15/8-23/8/2008)
Sao Paulo International Short Film Festival, Brazil (21/8-29/8/2008)
Concorto Film Festival, Italy (27/8-31/8/2008)
Circuito Off Venice International Short Film Festival, Italy (30/8-5/9/2008)
Silhouette Short Film Festival, Paris, France (31/8-7/9/2008)
Animanima, Cacak, Serbia (10/9-13/9/2008)
Atlantic Film Festival, Halifax, Canada (11/9-20/9/2008)
Festival International de Bande Dessinée, Lausanne, France (12/9-14/9/2008)
Split Film Festival, Hrvatska (13/9-20/9/2008)
KROK International Animated Film Festival, Ukraine (21/9-30/9/2008)
SITGES International Film Festival of Catalonia, Spain (2/10-12/10/2008)
Anim'est International animation film festival, Bucharest (3/10-12/10/2008)
IMAGO International Young Film And Video Festival, Fundao, Portugal (4/10-12/10/2008)
Balkanima, Beograd, Srbija (7/10-11/10/2008)
Wiesbaden International Weekend of Animation, Germany (15/10-19/10/2008)
Festival Court Métrange, Rennes, France (20/10-25/10/2008)
Fredrikstad Animation Festival, Norway (22/10-26/10/2008)
Filmini International Short Film Festival, Sofia (22/10-26/10/2008)
Tindirindis, Vilniu, Lithuania (23/10-26/10/2008)
DOK Leipzig - International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film (27/10-2/11/2008)
Etrange Festival Strasbourg, France (29/10-2/11/2008)
Forum for International Animation, Stockholm (1/11-2/11/2008)
ANIMACOR - International Animation Festival of Córdoba, Spain (3/11-8/11/2008)
Les Nuits Magique, Bordeaux, France (3/11-14/12/2008)
International Short Film Festival Interfilm Berlin (4/11-9/11/2008)
Leeds International Film Festival, UK (4/11-16/11/2008)
PISAF - Puchon International Student Animation Festival, Korea (7/11-11/11/2008)
Amiens International Film Festival, France (7/11-16/11/2008)
Bolzano Shot Film Festival, Italy (12/11-15/11/2008)
Recife Festival, Brazil (14/11-20/11/2008)
Séquence International Short-film Festival, Toulouse, France (14/11-30/11/2008)
Animpact, Korea (17/11-21/11/2008)
Animated Dreams, Tallin, Estonia (19/11-23/11/2008)
International Environmental Film Festival, Paris, France (19/11-25/11/2008)
Lille International Short Film Festival, France (22/11-30/11/2008)
I Castelli Animati, Genzano di Roma, Italy (26/11-30/11/2008)
Balkan Black Box, Berlin (27/11-30/11/2008)
Anilogue – International Animation Festival, Budapest  / Vienna (27/11-3/12/2008)
International Festival of Animation Arts Multivision, St. Petersburg (5/12-11/12/2009)
Animateka International Animation Film Festival, Ljubljana (8/12-14/12/2008)
Future Film Festival, Bologna, Italy (27/1-1/2/2009)
Clermont-Ferrand Short Film Festival, France (30/1-7/2/2009)
Japan Media Arts Festival (4/2-15/2/2009)
Anima 2009, Brussels (20/2-28/2/2009)
Tampere International Short Film Festival, Finland (4/3-8/3/2009)
REGARD-Saguenay International Short Film Festival, Canada (11/3-15/3/2009)
Hong Kong Independent Short Film and Video Awards (13/3-22/3/2009)
Animabasauri, Bilbao (20/3-27/3/2009)
ZEMOS98 Audiovisual Festival, Sevilla (22/3-28/3/2009)
Cortoons, Rome (25/3-29/3/2009)
Festival Contraplano, Segovia, Spain (28/3-4/4/2009)
Aspen Shortsfest, USA (1/4-5/4/2009)
Athens Animfest (2/4-5/4/2009)
Filmfest Dresden (14/4-19/4/2009)
La Fête de l'Animation, Lille, France (16/4-20/4/2009)
ReAnimacja International Film Festival, Lodz, Poland (24/4-27/4/2009)
CICAF - China International Cartoon & Animation Festival (25/4-3/5/2009)
AniFest, Trebon, Czech Republic (1/5-10/5/2009)
Green Film Festival, Seoul, Korea (21/5-27/5/2009)
Message to Man International Film Festival, St. Petersburg (15/6-22/6/2009)
Worldwide Short Film Festival, Toronto (16/6-21/6/2009)
Kecskemet Animation Film Festival, Hungary (17/6-21/6/2009)
FEST – International Film Festival, Espihno, Portugal (21/6-28/6/2009)
Melbourne International Animation Festival (22/6-28/6/2009)
FICH! – International Comedy Film Festival, Albufeira, Portugal (4/7-11/7/2009)
Anima Mundi, Rio de Janeiro / Sao Paulo(10/7-25/7/2009)
FestAnca, Bratislava (31/7-2/8/2009)
Tel Aviv Animation Festival (19/8-22/8/2009)
Chungmuro International Film Festival, Seoul, Korea (24/8-3/9/2009)
Animation Now! Festival, Gdansk, Poland (26/8-30/8/2009)
London International Animation Festival (28/8-6/9/2009)
Telluride Film Festival, USA (4/9-7/9/2009)
Alphaville Audiovisual Arts Festival, London (5/9/2009)
Aye Aye Film Festival, Nancy, France (5/9-12/9/2009)
onedotzero_adventures in motion, London (9/9-13/9/2009)
KLIK! Amsterdam Animation Festival, The Netherlands (17/9-20/9/2009)
Calgary International Film Festival, Canada (25/9-4/10/2009)
Filmfest Eberswalde, Germany (3/10-10/10/2009)
Darklight Festival, Dublin, Ireland (8/10-10/10/2009)
TOFUZI International Festival of Animated Films, Batumi, Georgia (15/10-18/10/2009)
New Waves, New Ways, Prague (19/10-25/10/2009)
La Boca del Lobo, Madrid (21/10-30/10/2009)
Granada International Young Filmmakers Festival, Spain, (24/10-31/10/2009)
Big Cartoon Festival, Moscow (28/10-8/11/2009)
Xiamen Animation Festival, Xiamen, China (1/11-5/11/2009)
Taipei Golden Horse Film Festival, Taiwan (5/11-26/11/2009)
Festival Internacional Filmets, Badalona, Spain (6/11-14/11/2009)
Braunschweig Int'l Film Festival, Germany (10/11-15/11/2009)
Kolkata International Film Festival, India (10/11-17/11/2009)
St. Louis International Film Festival, USA (12/11-22/11/2009)
Filmfestival del Garda, Salò, Italy (4/12-8/12/2009)
Manipulate Visual Theatre Festival, Edinburgh (2/2-6/2/2010)
Boulder International Film Festival, USA (11/2-14/2/2010)       
Portland International Film Festival, USA (12/2-27/2/2010)
Traverse Vidéo, Toulouse, France (10/3-27/3/2010)
Roanne Animation Film Festival (12/3-14/3/2010)
Monstra – Animated Film Festival, Lisbon, Portugal (11/3-21/3/2010)
Animasivo, Ciudad de Mexico (17/3-28/3/2010)
Flatpack Festival, Birmingham, UK (23/3-28/3/2010)
FICA – International Festival of Environmental Film and Video, Estado de Goiás, Brazil (8/6-13/6/2010)
Anibar Animation International Festival, Peja, Kosovo (27/8-30/8/2010)
Biennial of Animation Bratislava - The International Festival of Animated Films for Children (12/10-16/10/2010)
Lausanne Underground International Short Film Festival (20/10-24/10/2010)
Banja Luka International Animated Film festival (22/10-27/10/2010)
Cortopotere Short Film Festival, Bergamo, Italy (24/10-31/10/2010)

...